Solparken på 100 MWp på Hultsfreds flygplats, som samägs och utvecklas av Alight och Neoen, säkrar €53 miljoner i lånefinansiering med Danske Bank.
Stockholm, Sverige, 27 januari 2024 — Ett lånepaket på €53 miljoner har säkrats med Danske Bank för att finansiera den 100 MWp stora solparken som samutvecklas i Hultsfred av Alight, en ledande svensk producent av solel, och Neoen, en av världens främsta producenter av förnybar energi och projektets majoritetsägare.
Solparken kommer leverera förnybar el till H&M Group genom ett långsiktigt elköpsavtal och blir landets största när den tas i drift under andra halvåret 2025. Fram till nu har utvecklingen och byggnationen finansierats genom eget kapital från Alight och Neoen, som nu kompletteras med lånefinansiering från Danske Bank.
”Det här är den största projektfinansieringen av en solpark i Sverige hittills, och den överträffar finansieringen av Alights 64 MWp stora solpark som byggs norr om Stockholm. Det visar på den snabba utvecklingen av den svenska solkraftsmarknaden. Vi är glada över att samarbeta med Danske Bank, som har visat en djup förståelse för affären att bygga och driva solparker”, säger Richard Nicolin, medgrundare och Chief Investment Officer på Alight.
”På Danske Bank är vi stolta över att stötta ett projekt av denna skala och ambition. Genom att finansiera byggnationen av Sveriges största solpark bidrar vi till ett renare och mer hållbart energisystem som gynnar samhällen, företag och miljön. Samarbetet med Alight och Neoen visar vad som är möjligt när innovation möter djärva åtgärder”, säger Joacim Nässen, chef för Large Corporates & Institutions, Sverige på Danske Bank.