Kontinentala prisimpulser pressar upp elpriset i Skåne
AI-genererad illustrationsbild.

Elområde SE4 hade ett genomsnittligt spotpris på drygt 2 kronor per kilowattimme den 13 oktober. Utvecklingen visar hur södra Sveriges elmarknad i allt högre grad påverkas av priser, överföringsflöden och produktionslägen i norra Europa.

Elpriserna i Skåne har stigit kraftigt under oktober, samtidigt som prissättningen i södra Sverige har blivit mer beroende av utvecklingen på den kontinentala elmarknaden. Den 13 oktober låg dygnsmedlet i elområde SE4 på omkring 209 öre per kilowattimme, enligt tillgänglig prisstatistik. För perioden 1–13 oktober var genomsnittet cirka 173 öre per kilowattimme.

Det innebär att hushåll och företag i Skåne möter en annan prisbild än elintensiva kunder i norra Sverige. Prisnivån i SE4 påverkas inte enbart av vattenmagasin och produktion i Sverige, utan också av import- och exportflöden, tillgänglig överföringskapacitet samt priset på el i länder som Tyskland och Danmark.

Gaspriser och överföringsflöden får större genomslag

Den förändrade prisbilden hänger samman med att södra Sverige är elektriskt närmare de europeiska marknaderna än de svenska produktionsöverskotten i norr. När priserna på kontinenten stiger kan det få direkt genomslag i SE4, särskilt när överföringen från norra Sverige är begränsad eller när produktionen i söder inte räcker till för att möta efterfrågan.

Det gör också att sambandet mellan svenska vattenmagasin och skånska elpriser blir mindre entydigt än tidigare. Vattenkraften är fortsatt central för det nordiska systemet, men priset i söder bestäms i högre grad av den marginalproduktion som behövs för att balansera marknaden. I perioder kan den marginalen vara fossil kraft på den europeiska marknaden, där framför allt gaspriset spelar stor roll.

Större krav på flexibilitet

För elkunder med rörliga avtal innebär utvecklingen större prissvängningar och ett högre värde av att flytta elanvändning från dyra timmar. Laddning av fordon, uppvärmning, kylning och vissa industriella processer kan i större utsträckning behöva styras efter marknadsläget.

För energibranschen förstärker utvecklingen behovet av flexibilitet, lagring och nätförstärkningar i södra Sverige. Batterier och andra lager kan dämpa kortvariga pristoppar, men deras effekt beror på att de kan laddas när elen är billig och leverera när systemet är ansträngt. På längre sikt blir även ny lokal produktion och bättre överföringskapacitet viktiga för att minska känsligheten för kontinentala prisimpulser.

Prisuppgången i oktober ska samtidigt inte tolkas som en prognos för resten av vintern. Vindläget, temperaturerna, tillgängligheten i kärnkraft och vattenkraft samt utvecklingen på de europeiska bränslemarknaderna kan snabbt ändra förutsättningarna. För elkunder i Skåne är den tydliga trenden däremot att den regionala prisrisken blivit mer kopplad till det europeiska elsystemet.

Källa

Google News RSS

Bakgrundskällor