Satellitdata förbättrar prognoser inför vårfloden
Att förutsäga vårfloden är en utmaning för vattenkraftsindustrin, särskilt i områden där markbaserade snömätningar är begränsade. Ett nyligen genomfört projekt inom Energiforsks forskningsprogram HUVA har undersökt hur satellitbaserade snödata kan förbättra hydrologiska prognoser, särskilt i avlägsna eller svårtillgängliga områden.
Satellitdata som komplement till markmätningar
I kalla klimat är mängden vatten lagrad i vinterns snötäcke avgörande för att beräkna vårfloden. För vattenkraften påverkar dessa prognoser både produktionsplanering och hantering av höga flöden. Traditionellt har omfattande markbaserade snömätningar använts för att uppskatta snöns vatteninnehåll. I Finland har detta varit vanligt, medan Sverige tidigare har förlitat sig på kraftbranschens tillrinningsmodell för snöberäkningar. Dock har antalet observationer av nederbörd och temperatur minskat, vilket ökat intresset för satellitbaserade observationer som komplement till traditionella mätmetoder.
Resultat från HUVA-projektet
Projektet ”Using satellite snow data in hydrological forecasting” fokuserade på Klarälven i Värmland och använde Watershed Simulation and Forecasting System (WSFS), utvecklat vid Finlands miljöcentral (SYKE). Genom att integrera satellitdata från GlobSnow och CryoLand, finansierade av Europeiska rymdorganisationen (ESA) och EU, testades fjärranalysens potential att förbättra prognoserna. Resultaten visade att satellitdata kan förbättra snösimuleringarna i delar av avrinningsområdet, särskilt där markbaserade observationer saknas eller är av låg kvalitet. Dock var användbarheten begränsad i de mer bergiga övre delarna av Klarälvens avrinningsområde, där satellitbaserade uppskattningar fungerar sämre vid djup eller blöt snö samt i komplex terräng.
Betydelse för vattenkraftsbranschen
För vattenkraftsbranschen innebär resultaten att satellitdata kan vara ett värdefullt komplement till markbaserade observationer och bidra till mer träffsäkra flödesprognoser. Potentialen är särskilt stor i områden med få mätningar eller där observationsdata är av ojämn kvalitet. Andreas Larsson, programansvarig för HUVA på Energiforsk, betonar behovet av fortsatt utveckling av både satellitprodukterna och metoderna för att integrera fjärranalys med traditionella observationer i operativa prognossystem.
Sammanfattningsvis visar studien att satellitdata har potential att förbättra hydrologiska prognoser inför vårfloden, särskilt i områden där markbaserade mätningar är begränsade. Fortsatt forskning och utveckling inom detta område är avgörande för att optimera vattenkraftens produktion och hantering av flöden.
Källa: Energiforsk





